2020’de Borsada Yatırım Yapanlar Ne Kadar Kazandı?

2020’de Borsada Yatırım Yapanlar Ne Kadar Kazandı?

2020 yılı beklentiler ve yatırımlar açısından çok fazla sağlam adımlarla başlamasa da yatırımcıların yine de kazanmasına olanak tanıdı. Tüm dünyayı etkisine alan corona virüs salgını başta sağlık ve ekonomi olmak üzere birçok alanda olumsuz etkileri nedeniyle daralmanın yaşanmasına neden oldu. Ekonomi daralması olmasından dolayı da borsa kısa süreli yatırımların daha çok kayıplar yaşanması ile gündeme geldi. Yatırımcıların bu tarz dönemlerde verdikleri kararlar yatırımın kazançlarının belirlenmesini de büyük oranda etkiledi.

Teknoloji Yatırımları

İstanbul başta olmak üzere birçok borsada açıklanan endeksler 2020 yılında en çok kazandıran borsa yatırımlarının teknoloji olduğunu ortaya koydu. BIST teknoloji yatırımlarının yatırımcısına %36.2 oranında kazanç sağladığını duyurdu. Bu hisselere yatırım yapanların büyük kazançlar elde ettikleri de ortaya çıktı. ABD teknoloji şirketlerinin bulunduğu Nasdaq için ise %10.2 oranında bir yükseliş meydana geldiği hesaplandı. Yani 2020 yılında salgın dönemi için borsada teknoloji kaynaklı yatırım yapanlar getirilerini almaya başladı.

ASELSAN

2020 yılında hisse senedi bazında yapılan değerlendirmelerde ise ASELSAN dikkat çekmeyi başardı. Oldukça olumlu kazanımları olan hisselerin %39.4 oranında artışa neden olduğu ortaya koyuldu. Yatırımcıların doğru yatırımları sayesinde büyük veya küçük fark etmeden gelir hanesine çok fazla artıların yazılmasına neden olduğu kesinleşti.

Nasıl Hareket Edilmeli?

Yatırımcıların 2020 salgın dönemi sonunda normalleşmeye başlaması ile birlikte ekonomiler ve borsaların da hızlanması bekleniyor. Bu nedenle yatırımlar konusunda hızlı karar verilmemesi ve uygun anların beklenmesi öneriliyor. Altının kriz döneminde yaşadığı ani yükseliş ise yatırım için şuan satım yönünde karar alınmasını sağladığı olarak yorumlanıyor. Bunun için piyasa takibinin önemi daha çok ortaya çıkıyor. Endekslerin de değerlendirilmesi ve yatırım yapılması için hareket geçilmesi en doğru seçenek oluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*