Altın Alım-Satımı Nereden Yapılmalı?

Altın Alım-Satımı Nereden Yapılmalı?

Altın her dönem ve her kesimden yatırımcı için en önemli yatırım kanallarının başında gelir. Yatırımcıların güvenli liman olarak adlandırmasının nedeni ise temelde altın alım ve satımında kazancın olmasıdır. Uzun vadede olduğu gibi bazen kısa vadede de zarara uğratma ihtimali her zaman düşüktür. Hisse senedi veya bono almak gibi algılamamak gerekir. Altına yatırım yapmak için her dönem farklı yollar bulunur. Farklı yollar arasından en uygun olanını seçerek yatırım yapabilirsiniz.

Klasik Yöntem

Altın almak veya satmak için bilinen en klasik yöntem kuyumcu kullanmaktır. Kuyumcular artık güven konusunda sorun oluşturmaya başladığından dolayı tercih edilme sıklıkları değişmeye başlamıştır. Sahte çıkması veya çalınması gibi ihtimaller vardır. Yatırımlardan zarar etmemek için ise gram, çeyrek, tam, reşat veya 22 ayar işçilik seviyesi az olan bilezikler talep edilmelidir.

E-Ticaret Kanalını Kullanmak

Bir başka yol ise sertifikaları bulunan satıcılar aracılığı ile internet üzerinden alım ve satım yapmak olmalıdır. Alım-satım yaparken özel kuryeler kullanılır. Kuyumcuların internet üzerinden satış yapması da bu şekilde altın alınmasını sağlar.

Bankalar ve Altın Hesapları

Bankaların altın hesapları da gram olarak istediğiniz şekilde alım ve satım yapmanıza olanak tanır. İnternet bankacılığı kullanarak bile kolaylıkla bankanız üzerinden altın hesabı açabilirsiniz. Açtığınız altın hesabından da istediğiniz kadar alım ve satım yapma şansınız olur. Bankanın anlık güncellenen rakamları geçerli olur.

Diğer Yollar

Forex veya VİOP aracılığı ile de spot fiyat kullanarak daha uygun şekilde altın alım ve satımında bulunabilirsiniz. Satın alırken düşük rakamlar yakalamak altın alırken en baştan kazanmak anlamına gelir. Bunun için mutlaka altın alırken ve satarken her yoldan rakam elde etmeye ve karar vermeye çalışmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*