Aracı Kurum Nedir?

Aracı Kurum Nedir?

Borsalar alım ve satım için sayısız insanın bir araya geldiği elektronik yerler olarak tanımlanır. Elektronik olmalarından dolayı alıcı ve satıcıların gerçek anlamda yüz yüze gelmesi mümkün olmaz. Şeffaf ve sorunsuz bir şekilde işlemlerin gerçekleştirilmesi için ise bu konuda yetkilendirilmiş aracıların kullanılması gerekir. Yetkilendirilmiş aracıların genel adı ise broker olarak bilinir. Aracı kurumlar bazen yetkisi olan bankalar olabileceği gibi bazen de sadece bu işlemlerde uzmanlaşmış kurumlar olabilir. Seçim konusunda yatırımcı özgürdür.

Ne İşe Yarar?

Aracılar alım ve satım konusunda zorunludur. Aksi takdirde alım, satım ve aracı üçgeninden oluşan bir borsadan bahsetmek mümkün olmaz. Alım ve satım yaparken sizin adınıza işlemleri yapar. En temeldeki görevi ise yatırımlarınızla alakalı olarak araştırma, verileri yorumlama ve değerlendirme yapma konusunda yardımcı olmaktır. Bu sayede yatırımlarınızın daha da gelir sağlaması söz konusu olur. Seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Seçerken Nelere Bakılmalıdır?

Bir banka veya aracı kurum ile çalışarak borsaya girmek istemeniz durumunda neye göre seçim yapacağınızı bilmelisiniz. İlk olarak yasal anlamda kriterleri karşıladığından emin olmalısınız. Bu durum oldukça önemlidir. Aksi durumda yatırımlarınız üzerinde hakkınız olduğunu ispat edemezsiniz. Diğer konu ise komisyon oranlarıdır.

Sizin adınıza işlem yapan kurumun ne oranda kesinti yapacağı da önemlidir. Sözleşme içeriklerine bakmanız ve hakkınızla alakalı detayları değerlendirmeniz de gerekir. Sahip olduğu alt yapı ve teknoloji de hızlı işlem yapmasını sağlayacaktır. Maddi durumuna da bakmalısınız. Kendini finanse edemeyen bir kurum sizin için de sorun çıkaracaktır.

Neden Önemlidir?

Aracı kurumların yatırımlarınızı katlamak ve değerlendirmek için oldukça önemli olduğunu unutmamalısınız. Bunun için mutlaka yatırımlarınıza değer katacak bir kurumla çalışmayı amaçlamalısınız. Geleceğe yönelik tahminler borsa kazancınız olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*