Ayı ve Boğa Eğilimi Nedir?

Ayı ve Boğa Eğilimi Nedir?

Borsa için günlük yorumları ve analizleri okurken aniden boğa veya ayı eğilimi gibi bir kavramla karşı karşıya kalabilirsiniz. Borsa başta olmak üzere birçok yatırım kanalında kullanılan kavramlar olduklarından dolayı ne anlama geldiği veya nasıl yorumlanması gerekeceği noktasında oldukça dikkatli olunması gerekir. Broker ile birlikte değerlendirme yapmak, endeksleri okumak ve yatırımlarınıza şekil vermeniz gereken bir zaman dilimi olduğu ise kesindir. Karamsarlık da yükselişte borsa için anlık yatırım karlılığı elde edilmesine ortam sağlayabilir. Tam tersinin yaşanması da söz konusu olacaktır.

Ayı Eğiliminde Ne Yapılır?

Ayı piyasaları yorumuyla güne uyandığınızda piyasalarda bir yavaşlama olacağını anlamanız gerekir. Ayı piyasası boğa piyasasının aksine genel olarak düşüşlerin yaşandığı veya yaşanacağı şeklinde yorumlanmalıdır. Piyasada beklenen daralma bazen %20 bandına bile gelebilir. Borsa yatırımcıları için nasıl yatırım yapılacağı veya nelerin yatırım şansının yüksek olduğu gibi konularda dikkatli olunması önerilir.

Boğa Eğiliminde Ne Yapılmalıdır?

Boğa piyasası yorumu ise piyasaların ani bir şekilde yükselmeye başlaması olarak anlaşılmalıdır. Yatırımcıların borsanın yükselişe geçeceği ve buna bağlı olarak da eğilimlerin artacağı şeklinde yorumlarının fazlaca olduğu görülür. Piyasalarda olumlu ve yukarı yönlü bir yükseliş olur. Yükselişten dolayı da yatırımcıların aniden borsaya yönelmesi ve yatırımların trendlerinde oynama başlaması gibi durumlar da yaşanır. Bunun için ayı veya boğa etkisinin ekonomide nasıl etkilere neden olacağı düşünülmelidir.

Ekonomiye Etkisi Nasıl Yorumlanır?

Ekonomide etkilerin oluşması da yatırımların ve ekonominin yönünün yorumlanmasını sağlar. Ekonomide yaşanan ayı piyasasında daralma ve işsizlik iken boğa piyasasında ise ekonomide büyüme ve gelişmedir. Bunun için ekonomiye etkileri de son derece önemli olan bu kavramların yorumlanması ve buna göre yatırım yapılması gerekir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*