BDDK Nedir? Görevleri Nelerdir? Faaliyet Alanları

BDDK Nedir? Görevleri Nelerdir? Faaliyet Alanları

Bankalarla ilgili bir düzenleme olduğunda, BDDK’nın adı mutlaka geçmektedir. 1999 yılında kurulup, 2000 yılında faaliyetlerine başlayan BDDK’nın açılımı, bankacılık düzenleme ve denetleme kurumudur. Bu kurum, ülkemizdeki 200’den fazla banka, şirket ve finansal kuruluşların faaliyetlerini düzenlemekte ve denetlemektedir. BDDK özellikle ekonomik kriz esnasında 11 bankaya el koyulması ile başlayan süreç sonucunda kurulmuştur.

BDDK’nın Görevleri Nelerdir?

Kurumun görevleri, bankacılık kanunu çerçevesinde belirlenmiştir.

Bu görevlerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Denetlemeye tabi olan kuruluşların (banka ve finansal kuruluşlar gibi) faaliyetlerinin denetlenmesi
  • Kredi sistemlerinin etkin olarak çalışmasını sağlatmak
  • Tasarruf sahiplerinin haklarının korunmasını sağlamak
  • Finans piyasalarının istikrarlı olmasını ve gelişmesini sağlamak
  • Ülke ekonomisinde riske neden olabilecek uygulamaları engellemek
  • Bankaların açılmasına izin vermek
  • Bankalar arası adil rekabet ortamı oluşturmak
  • Borsanın faaliyetlerini denetlemek

BDDK ayrıca finansal ve diğer bazı kuruluşların bölünme, hisse devri ve birleşme gibi faaliyetlerini de denetler ve düzenler. Bankalar ile ilgili konularda, gerektiğinde düzenlemeler yaparak, yönetmelikler hazırlar ve bunların uygulanması için ilgili kuruşlara tebliğlerde de bulunabilmektedir.

BDDK’nın Faaliyet Alanları Nelerdir?

BDDK’nın faaliyet alanları finansal kuruluş ve bankalar ile sınırlı değildir. Bunların yanı sıra; faktoring, finansal kiralama, finansman ve varlık yönetimi şirketleri de faaliyet alanları içindedir. Şirketlerin haricinde; elektronik para, ödeme, kart ve takas kuruluşları ile yerli ve yabancı banka temsilcilikleri ve derecelendirme kuruluşları da faaliyet alanlarına girmektedir.

Diğer Hususlar

BDDK’nın, denetime tabi tuttuğu bankalar ile ilgili yolsuzluk veya usulsüzlük tespit ettiğinde, bankayı Tasarruf sigorta mevzuat fonuna devretme yetkisi de bulunmaktadır. BDDK’nın yetkileri arasında faaliyetleri geçici durdurma veya kısıtlama ile faaliyet izninin iptali gibi önemli yaptırımlarda bulunuyor. BDDK’ya herkes, şikayetini bildirebilir. Şikayetler, kurumun web sitesinden, CİMER kanalı ile veya dilekçenin posta yolu ile gönderilmesi yöntemleri ile yapılabilmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*