Borsa İstanbul Endeksleri

Borsa İstanbul Endeksleri

Borsa İstanbul başta olmak üzere birçok borsanın hesaplanan endeksleri vardır. Endeksler borsanın yatırımcılarına kolaylık olması ve yatırımlarına yön vermesi için verdiği parametreler olarak tanımlanabilir. Bu rakamlar piyasa hareketlerinin takip edilmesi, analiz ve yorumlarının anlaşılması için oldukça gereklidir. Diğer borsalarda da olduğu gibi İstanbul için de endeksler yatırımcıların analizlerinde önemli yer tutar. Endeksler neyi kapsadıklarına göre çeşitlilik gösteren bir şekilde hesaplanabilir.

Hangi Endeksler Vardır?

İstanbul Borsa’sı için birçok endeks hesaplaması vardır. Bunların arasında en yoğun olanı ise 61 anlık ve 305 civarı seans sonu ortalama 366 endeks ile pay piyasasını kapsayan endekslerdir. Bunlar piyasada var olan değişik araçların hangi yönde ilerlediğini anlamak üzere yarar sağlayan önemli hesaplamalardır. Pay endeklerinin amacı hem fiyat hem de gelir arasındaki ilişkinin ortaya konmasını amaçlar. Yani yapılan yatırımlar ve getiri arasında ne kadar ilişki olduğunu anlamanız kolaylaşır. Yaptığınız yatırımın gün sonunda size olan geri dönüşüdür.

Borçlanma Araçları

Bir başka önemli endeks ise borçlanma araçları ile alakalıdır. Borçlanma araçları olan altın, fon veya mevduat gibi seçeneklerin günlük getirileri de hesaplanır. Bunlar da yorum ve analiz açısından olmazsa olmazdır. BIST-KYD olarak anılan bu endeks global piyasaların en çok dikkat ettiği hesaplama olarak karşınıza çıkar.

Kıymetli Madenler

Bir başka yatırım aracı ise kıymetli maden ve taşlar ile alakalı olandır. Bu konuda da dolar ve ons kıyaslaması yapılır. Bu endeks ise kıymetli madenlere yapılan yatırımların nasıl değer kaybı veya kazancı yaşattığını oransal olarak ortaya koyar. Endeks hesaplama yapılmak istendiğinde sayısal olarak çok fazla olabilir. Bunların arasından yatırımcı yapmak istediği yatırıma göre gereken verileri yorumlayarak fayda sağlar ve yatırım yapar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*