Borsa İstanbul Kuruluşu

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

Borsa İstanbul ya da kısa adıyla BİST Türkiye’de borsaları tek çatı altında toplamış olan bir kuruluştur. Yaklaşık olarak 35 yıldır hizmet veren borsa ülkedeki yatırımcıları bir araya getirerek alım ve satım işlemlerini rekabet içerisinde adaletli bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlar.

Borsa İstanbul Kuruluşu

Borsa İstanbul Turgut Özal’ın başbakanlığı zamanındaki girişimleri sayesinde 26 Aralık 1985 tarihinde kurulur. Kurulan borsaya İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı verilir. Borsanın ilk başkanı ise Muharrem Karslı olur. 2013 tarihine kadar İMKB ismiyle anıldıktan 5 Nisan 2013 tarihinde tüm borsaların bir isim altında toplanmasına karar verilmesiyle Borsa İstanbul adını alır.

Borsa İstanbul’un Görevleri

Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulunca belirlenen kanun ve kurallara uygun olarak borsa işlemlerinin gerçekleşmesini sağlar. Yatırımcılar arasında gerçekleşen rekabetin serbest ancak adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bist’in görevleri arasında borsada işlem yapan yatırımcıların işlemin gerektirdiği hükümleri zamanında yerine getirmesini sağlar. Borsaya yatırım yapmak isteyen kişi ve kuruluşlara gerekli izinleri verir.

Karşılıklı işlem yapan kişiler arasında meydana gelen uyuşmazlıklara ara bulucu olur ya da uyuşmazlıkları ortadan kaldırır. Bist bünyesinde işlem yapılan borsaların denetlenmesini sağlar. Yatırımcılar aracılığıyla elde edilen borsa gelirlerinin tahsil edilmesini sağlar. Borsaya girme, işlem görme ya da işlemlerin durdurulması gibi faaliyetleri yürütür.

Tüm bu görevleri Spk tarafından belirlenen kurallara uygun olacak şekilde gerçekleştirir.

Borsa İstanbul’da Borsa İşlemleri

Borsa İstanbul’a bağlı günümüzde 568 tane şirket vardır. Bu şirketler borsa üzerinde alım, satım ve diğer işlemleri gerçekleştirirler. Bist üzerinde işlemler hafta içi gerçekleştirilir. Genellikle işlemler 09.30 ve 18.15 saatleri arasında yapılır. Ancak yapılan işlemlerin saatleri işlemin yapılacağı piyasaya bağlı olarak değişiklik gösterir. Pay piyasalarının açılışı 09.40’ta olurken kapanışı ise 18.00 olur. Vadeli işlemler isi 09.30 ile 18.10 saatleri arasında yapılır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*