Karantina Tedbirlerinin Gevşetilmesi Borsayı Destekliyor

Borsa Haftaya Yükselişle Başlarken, Dolar 5,85’ün Üstünü Gördü

Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi açılışta % 1.13 değer kazanıp 100.898,07 puana çıktı. Açılışı 1.129,92 puan ile yapan Borsa haftaya yükselişle başlarken dolar da 5,85’in üstünü gördü. Holding endeksi % 1,15 artış kaydederken, Bankacılık endeksi ise % 0,98 değer kazandı. Tüm sektör endeksleri haftaya artışla başlarken, taş- toprak en fazla kazandıran hisse oldu. Taş- toprak hissesi yatırımcılarına % 2,39 kar getirdi.

Karantina Tedbirlerinin Gevşetilmesi Borsayı Destekliyor

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününü % 0,58 artış gösterip 99.768,15 puanla kapatan BIST 100 endeksi, haftayı % 1,97 değer kazanarak bitirdi. Analistler, pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) borsaya olan etkilerinin geride kaldığını belirtiyor. Sosyal hayata geçişte esnetilen karantina tedbirlerinin, tüm dünya borsalarını olumlu yönde desteklediği kaydediliyor.

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı İşlem Hacmini Etkiler

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB)’nin perşembe günü aldığı faiz kararının borsada işlem hacmini etkilemesi bekleniyor. Haftaya yükselişle başlayan borsanın, veri gündeminin zayıf olduğu bu günlerde işlem hacmi de oldukça düşük seyrediyordu. Merkez Bankası’nın faiz kararıyla hareketlenmesi beklenen borsa, sokağa çıkma kısıtlamalarından da etkileniyor. Analistler, borsanın pozitif bir seyir izleyeceğini belirtmektedir. Uzman görüşlerine göre borsa endeksinde yapılan teknik çalışmalar olumlu yönde seyrediyor. Bu çalışma kapsamında BIST 100 endeksi için direnç seviyesi 102.500 baz puan olarak belirtiliyor. Destek seviyesinin ise 97.200 baz puan olduğu bildiriliyor.

Borsa Haftayı Yükselişle Tamamladı

Haftaya yükselişle başlayan Borsa İstanbul 100 endeksi, haftanın son işlem gününü % 0,37 değer kazanarak tamamladı. İşlem hacminin artması ve değer kazanan hisseler BİST 100’ün haftayı 103.024,34 puanla tamamlamasına imkan verdi. Çin ile ABD arasında yaşanan gerilimin artması ile olumsuz salgın haberlerinin piyasa yönünü belirleyeceği belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*