Nasıl Borsaya Girilir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Borsa güvenilir yatırım araçlarının aracılar sayesinde alınması ve satılmasına olanak tanıyan ortamlar olarak adlandırılabilir. Borsada alıcı ve satıcı istedikleri alım ve satım oranlarını içeren emirler oluştururlar. Bu emirlere uygun olarak alım ve satım için emirleri uyan kişilerin işlemleri aracılar sayesinde yerine getirilir. Böylece yatırım döngüsü başlamış olur. Borsanın güvenilir ve garantili bir şekilde çalışması dünya üzerinden alıcı ve satıcıların dikkatini çeken büyük pazarların oluşmasına neden olmuştur.

Nasıl Borsaya Girilir?

Borsa alıcı ve satıcıların karşılaştıkları pazarlar olarak da görülür. Sadece uluslararası pazarlar olduklarından dolayı fırsatların yakalanması için olasılıklar daha fazladır. Borsaya girmek için öncelikle bir yatırım hesabınızın olması istenir. Yatırım hesabını bir banka aracılığı ile açmayı tercih edebilirsiniz. Diğer seçenek ise aracı kurum kullanmaktır. Her iki şekilde de ilk yapılan işlem yatırım hesabı açmak ve aktif etmektir. Aktif etmek için para yatırılması gerekir. Aktif edilen hesap artık alım ve satım yapmaya hazır bir hale gelir.

Yatırımın Mantığı Nedir?

Borsa üzerinden alım ve satım yaparken arz-talep emirleri oluşturulması gerekir. Alım ve satım için adet, rakam gibi bilgilerin olduğu bu emirler uyum sağladıklarında işlem aracı tarafından onaylanır. Yatırımların değerlemesi ise düşük fiyattan almak ve yüksek fiyattan satmak mantığına dayanır. Böylece birikimleriniz oluşmaya başlar.

Ne Alınır ve Satılır?

Borsada dünya üzerinden satışa sunulmuş olan ticari değerlerin tamamı işlem görür. Bunlar emtia, hisse senedi, bono veya tahvil olarak sıralanabilir. Vadeli işlem sözleşmeleri ile döviz üzerinden yatırım yapma şansınız da olabilir. Alım ve satıma onu olan bu değerlerin bir tanesine olabileceği gibi birçoğuna da yatırım yapabilirsiniz. Çoklu yatırım her zaman daha güvenilir olandır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*